четвъртък, 14 август 2008 г.

САЩ - Гърция, Аржентина - Хърватия

Сащ - Гърция... Американците имаха да си връщат заради загубата на Олимпиадата във Сидни на полуфинала. Това беше може би и единствения по-достоен противник на Щатите. Но "беше" само в първата четвърт. След това американците правиха това, което правят най-добре - мачкаха. Невероятен мач за ЛеБрон и Коби, които отново показаха че в момента те са най-добрите в НБА, а може би и дори и по света. Мачът завърши 92-69 за САЩ, но гърците играха добре в сравнение с останалите съперниците на Щатите. Това ме навежда на мисълта че на тази Олимпиада, може би Щатите ще са шампиони. Остава им да победят Аржентина (ако се срещнат), и са шампиони. Просто в момента има такива играчи в Щатите, че просто няма кой да ги победи.
Аржентина - Хърватия... Този мач отива в категорията "Без коментар". Такова представяне, каквото направиха хърватите, не бях виждал от много,много време (може би от времето когато Ямбол играха в Лукойл, но това е друга тема). Аржентинците отново доминираха, особено от тройката. Ману Джинобили и Карлос Делфино, едва не продупчиха мрежата на хърватите със изстрелите от далечна дистанция. Хърватите продължаваха да стрелят отдалеч, въпреки че не им вървеше. Ама пък защо да не стрелят? Знае, че няма да вкара, но защо да не стреля?!? От страната на Аржентина, Андрес Носиони (въпрос на произношение) направи добър мач, завършвайки със 18 точки и 8 борби., като тормозеше буквално отвсякъде гърците. Както казах, този мач отива в графата "Без коментар". Но просто за справка мачът завърши 77-53 за Аржентина, но се усети, че тази разлика бе твърде малка за такъв мач.
Като за финал ето интервюто на Хорхе Гарбахоса, играч на Торонто Раптърс и играч във Испанския отбор:
Фиба:Хорхе, невероятно е да те видим отново в игра след едногодишно прекъсване поради контузия. Колко мотивираща беше рехабилитацията, за да се върнеш на Олипийското игрище?
Хорхе: Трябваше да се старая изключително много, но това не беше най-трудното. Това, което беше наистина трудно е това че понякога, когато се почувстваш гадно, имаш успехи и падения, не искаш да ходиш на рехабилитация. Но сега всичко е забравено.
Ф:Със сериозната контузия на крака, какво чувстваш, когато стоиш на игрището, тук във Пекин?
Х:Олимпиядата е нещо специално за всеки атлет на света, независимо от спорта във който участва. Представете си, когато не сте били в състояние да играете в продължение на месеци. Осъществена мечта за мен е да бъда тук. Това беше една от целите ми. Трудих се много здраво за това. Без подкрепата на Испанската Баскетболна Федерация, моите съотборници и подкрепата на моят нов отбор (БК Кимки, Русия) нямаше да успея.
Ф:От спортна гледна точка, колко трудно беше да се върнеш отново във "потока" на нещата със националния отбор?
Х:Моята роля във отбора се промени и аз я приемам със скромност и здравомислие. Трябва да играя колкото се може по-добре, когато съм на игрщето. Когато играя 40 минути ще играя толкова добре, колкото все едно играя 1 минута.
Ф:Хорхе, Испания победи Гърция, Китай и сега Германия. Въпреки това, всеки от тези мачове беше труден. Във какво по-специално трябва отбора да стане по-добър?
Х:
Знаехме, че ще бъде трудно. Имаме проблеми със някои видове защити. Важното е че се научаваме да бъдем по-добри на игрището, като играем срешу трудни противници.
Ф:Има ли опасност за Испания да стане преуверена, заради успеха във последните години?
Х:Ние доказахме че имаме голяма увереност във нашите способности, но и че уважаваме всеки един от нашите противници.
Ф:Вълнението във Мадрид и тук във Пекин, е огромно заради предстоящата ви среща със отбора на САЩ във Събота. По-специален ли е този мач за теб и за съотборниците ти, в сравнение с другите?
Х:Мачът срещу Щатите е мач, който очакваме да играем толкова, колкото и всеки друг. Мачът, тук на Олимпиадата срещу Щатите, е невероятен понеже играем срещу отбор, съставен от професионални играчи от НБА. Но победата е две точки, колкото и за всеки друг мач. Ентусиазирани сме за този мач толкова, колкото за предишните, и колкото ще бъдем за предстоящите.
Ф:Испания стреля само 60% (15-25) от наказателната линия срешу Германия. Притеснен ли си за стрелбата на Испания от фала, или за стрелбата на Испания въобще?
Х:Със таланта, който има отбора, най-малкото за което се тревожим е дали топката влиза в коша или не. Знаем, че ако открием добри позиции за стрелба (на игрището, бтв), ако играем със ритъм, не можем да пропуснем някои удари и това е добре.
Ф:Хорхе, можеш ли да коментираш Рики Рубио и Руди Фернандез, двама играчи които са фантастични засега в турнира?
Х:Мисля, че нито един от двамата е просто някакъв бъдеш проект за суперзвезда, те са абсолютно истински. Те са много талантливи и интелигентни играчи. Те са играли заедно във ДКВ Жовентут (баскетболен отбор...май) и има голямо разбиране между двамата на игрището. Много лесно е да се играе с който и да е двамата, заради големия им талант.

Original Source: http://www.fiba.com/pages/eng/fe/08/olym/men/news/inte/p/newsid/27962/FE_news_inteArti.html

Няма коментари: